Matti Jokinen 70 vuotta!


Pieksämäellä syntynyt Matti Jokinen oli kahden suunnan keskushyökkääjä aikakaudella, jolloin tätä termiä ei vielä tunnettu

Tulisieluinen taistelija oli valmis käyttämään kaikki keinot joukkueensa voiton eteen ja repertuaarista löytyivät muun muassa kaikkien tilanteiden loppuun asti pelaaminen, kovat taklaukset ja vastustajien verbaalisesti lämmittäminen sekä poikkeuksellisen hyvä rystylaukaus.

Kypärätemppuja kertyi seitsemän ja yhden ottelun ennätykset ovat kovia, viisi maalia ja seitsemän pistettä. Legendaarisin Jokisen mailasta syntyneistä osumista oli Kuopion jäähallin kautta aikojen ensimmäinen maali, kun harjoitusottelussa kaatui Varkauden Valtit numeroin 6-5.

Pelaajana Jokinen kantoi KalPa-paitaa kaikkiaan yhdeksällä kaudella, syksystä 1976 kevääseen 1985. 261 ottelussa syntyivät komeat tehopisteet 128 maalia ja 139 syöttöä eli 267 pistettä. Jäähyjä joukkueidensa sielupelaajalle kertyi 409 minuuttia.

Valmentajauralla Jokinen oli voittamassa päävalmentajana C-nuorten SM-kultaa 1996 ja B-nuorten SM-hopeaa 1997. Myös Matin pojat Olli (1995-1996) ja Ville (1997-1998) Jokinen ovat pelanneet KalPan edustusjoukkueessa.

Tänään 11.3.2025 Matti Jokinen täyttää 70 vuotta, KalPa-perhe onnittelee!