28.11.2020
Raportti: KalPa vei peliä, Ilves teki maalit
Liiga, 28.11.2020: Ilves-KalPa 2-0 (1-0, 0-0, 1-0) Tilastot täältä.
KalPan Liiga-viikko päättyi lauantaina vierasotteluun sarjakärki Ilvestä vastaan. Keltapaidat pelasivat pirteän ottelun ja loivat tekopaikkoja useammankin maalin tekoon, mutta Ilves-vahti Eetu Mäkiniemi nollasi KalPan yritykset. Isännät veivät voiton lopulta maalein 2-0.
Ottelun ensimmäinen erä oli tänään melkoista hyökkäysiloittelua kummassakin päädyssä, ja molempien joukkueiden puolustus jätti ajoittain suuria aukkoja vastustajan hyökkäyksille. Peli vyöryi tasakentällisin vauhdikkaasti päästä päähän, mutta viidellä viittä vastaan ei maaleja nähty. Erän ainoa osuma syntyi viiden minuutin pelin jälkeen isäntien ylivoimalla, kun KalPan puolustus unohti Ilves-kapteeni Eemeli Suomen yksin maalin eteen, ja tämä pääsi survomaan kotijoukkueen 1-0 -johtoon. KalPan paras tekopaikka avauserässä avautui Otto Leskiselle, joka pääsi kokeilemaan irtokiekosta lähes tyhjään maaliin. Kiekko kuitenkin pomppi niin, ettei Leskinen saanut siihen kunnollista osumaa.
Toisessa erässä KalPa nosti kierroksiaan ja erä mentiin käytännössä kokonaan Ilveksen päädyssä. Isännät saivat erässä kaksi paikkaa, kun ensin erän alkupuolella Teemu Lepaus ja Matias Maccelli karkasivat KalPan vaihtovirheen ansiosta hyökkäykseen kahdella nollaa vastaan, ja erän viimeisillä sekunneilla Maccelli pääsi vielä kokeilemaan läpiajosta. KalPan maalia vartioinut Samu Perhonen torjui kuitenkin molemmat tilanteet.
KalPalla oli sen sijaan kakkoserässä paikkoja vaikka muille jakaa. Kuopiolaiset myllyttivät aktiivisesti Ilveksen päädyssä, ja kotijoukkue joutui tyytymään vain keskustan puolustamiseen ja kiekon purkamiseen. KalPa ei kuitenkaan onnistunut lukuisista paikoistaan huolimatta ohittamaan Ilves-vahti Eetu Mäkiniemeä.
KalPan aktiivinen ote jatkui kolmannessa erässä, ja keltapaidat pystyivät rakentelemaan hyviä laukaisupaikkoja. Kuopiolaisten laukaukset suuntautuivat kuitenkin liian usein päätyplekseihin. Hyvistä paikoista huolimatta KalPa ei tänään pystynyt maalia tekemään, ja isäntien Joona Koppanen laukoi vielä 18 sekuntia ennen päätössummeria tyhjään maaliin loppunumeroiksi 2-0.
KalPa joutui siis tällä kertaa tyytymään tappioon, mutta yrityksen puutteesta kuopiolaisia ei voi syyttää. Ilveksen Eetu Mäkiniemi torjui nollapelinsä eteen 24 kertaa, Samu Perhoselle koppeja merkittiin 14 kappaletta.
KalPan seuraava ottelu on perjantaina 4.12. Kouvolassa KooKoota vastaan. Seuraava kotiottelu pelataan lauantaina 5.12. JYPiä vastaan.